top of page

 

 

NATŪRALI TICHĖ

www.lpua.lt > Straipsniai >Pašalinio vandens atsiradimo piene priežastys ir prevencija

 

       Prieš 20 metų — 1999-ųjų gegužės 19-ąją — Telšiuose pradėtas tiekti vidutinės  mineralizacijos natūralus sulfatinis mineralinis vanduo TICHĖ, išgaunamas iš 689 m gylyje po žemės sluoksniais esančio TICHĖ šaltinio. Paprastai sakant, TICHĖ gylis prilygtų dviem Eifelio  bokštams.
TICHĖ pripažino ir įvertino ne tik Lietuvos, Švedijos, Estijos, Latvijos, bet ir kitų šalių  mokslininkai, ekspertai.

 

TICHĖ vardas simbolizuoja iš žemės gelmių trykštančio šaltinio jaunos deivės vardą.
UNIKALIAI TICHĖ sudėčiai susiformuoti prireikė 13 tūkstančių metų. TICHĖ sudėtyje yra 30 skirtingų žmogaus gyvybinėms funkcijoms palaikyti reikalingų natūralių mineralų, iš kurių svarbiausi kalcis, magnis ir sulfatai. Tai vienintelis vidutinės mineralizacijos šarminis, sulfatinis vanduo.
TICHĖ NEPAKEISTA — papildomai neapdorota ir neatskiesta, nekaupiama talpyklėse ir nenugeležinama. 
NATŪRALI TICHĖ — išgaunama laikantis aukščiausių kokybės standartų, vartotojui pateikiama  maistui skirtais nerūdijančio plieno vamzdžiais, o pirmą kartą sąlytį su oru patiria tik atsukus TICHĖ butelio kamštelį!  Biomedicinos mokslų daktaras Vytautas Meška natūralų mineralinį vandenį TICHĖ pavadino malonia  staigmena kurortologams, nes pasaulyje yra paplitę natrio chloridiniai vandenys, o TICHĖ  priskiriama ypač retai randamiems sulfatiniams hidrokarbonatiniams vandenims, kurio ištekliai  riboti. 
TICHĖ telkinį nuo dirvožemio ar oro taršos, radiacijos saugo 689 m storio sluoksnis, susidedantis iš 35 geologinių žemės sluoksnių  (tarpsnių), todėl drąsiai galima teigti, kad  TICHĖ yra patikimas vanduo. 
Mėgaukitės natūraliu skoniu, sukurtu pačios gamtos! 
***
TICHĖ — pripažino Švedijos Karališkojo
universiteto mokslininkai! 
Ingegerd Rosborg 
Stokholmo Karališkojo technologijų universiteto, veikiančio nuo 1827 m., inžinerijos daktarė  (Švedija)

„TICHĖ — mineralinis vanduo, kurį norėčiau, kad gerti galėtų visi“ (Ingegerd Rosborg) 

Prieš pradėdama tyrimus Lundo universitete 1997 metais, Ingegerd Rosborg keletą dešimtmečių  skaitė paskaitas ir rašė straipsnius apie rūgštingumą ir sveikatą. 
Po daugelio tyrimų apie stalo vandenį, vandentiekio vandenį, moterų fibromialgiją ir kt., ji  redagavo knygą „Geriamojo vandens mineralai ir mineralų balansas. Svarba, reikšmė sveikatai,  saugos priemonės“ (Drinking Water Minerals and Mineral Balance. Importance, Health  Significance, Safety Precautions) („Springer“, 2015). Šiuo metu Ingegerda yra kviestinė KTH  (Stokholmo Karališkojo technologijų instituto) mokslininkė. 
*** 
Mineraliniame vandenyje TICHĖ yra daugybė sveikatą ir pusiausvyrą palaikančių mineralinių  medžiagų. Mineralinis vanduo TICHĖ išgaunamas tiesiai iš beveik 700 metrų gylio šaltinio iš 400  milijonų metų siekiančių dolomito kalkakmenio, smiltainio ir gipso klodų, esančių šalia Telšių  miesto, Žemaitijos rajone, Lietuvoje. Vanduo tokį gylį pasiekia tik per 10-13 tūkst. metų, todėl šiame vandenyje yra susikaupę ypač dideli kalcio ir magnio kiekiai. Artimiausiu metu taip  giliai neprasiskverbs jokie teršalai, todėl vandens grynumas bus užtikrintas dar ilgą laiką. Jau daugiau kaip prieš tūkstantį metų buvo žinoma, kad vanduo gali skirtis mineraline sudėtimi, skoniu ir pan., priklausomai nuo to, iš kokių uolienų jis išgaunamas. 
Šiek tiek vėliau, XVII-XIX amžiuje, turtingos Švedijos šeimos vykdavo „gerti iš šaltinių“. Šaltinį dažniausiai rinkdavosi pagal simptomus. Esant vidurių užkietėjimui, buvo pasirenkamas šaltinis, kurio vandenyje gausu magnio ir (arba) sulfato. Žmonės, kenčiantys nuo anemijos, rinkdavosi vandenį su padidintu geležies kiekiu. Iškilus virškinimo problemoms ar atsinaujinus  opoms, pasirinkdavo didelį bikarbonato kiekį turintį vandenį. 
Šiuo metu tokie šaltiniai vis dar lankomi daugelyje šalių — žmonės ten apsistoja, kad galėtų  kurį laiką gerti gydomąjį vandenį. Šiuolaikiniame pasaulyje nuo 1950 iki 2005 m. buvo atlikta nemažai mokslinių tyrimų, daugiausia dėmesio skiriant žmonių sveikatai, siekiant ištirti kieto ir minkšto geriamojo vandens poveikį. Didžioji dalis tyrimų parodė, kad žmonės, vartojantys kietą vandenį, kuriame gausu kalcio, magnio, bikarbonatų ir kitų maistinių mineralų, buvo  sveikesni nei tie, kurie vartojo minkštą ir mažai mineralų turintį vandenį. 
Toks vanduo, kaip TICHĖ, daro organizmui teigiamą poveikį: 
* Svarbus indėlis į kasdienį net kelerių mineralų vartojimą, 
* Tokį vandenį vartojantis žmogus ne tik išlaiko organizme mineralus, bet ir gali tam tikrą jų  dalį gauti iš vandens. 
Mums reikia apie 20 skirtingų mineralų. Mineralus lengviausia pasisavinti iš vandens, nes  vandenyje jie yra jonų pavidalu. Praktiškai visus juos galima gauti iš vandens — įvairių rūšių ir skirtingos sudėties vandens. 
Svarbiausi mineralai, kurių gausu TICHĖS vandenyje, yra kalcis, magnis, bikarbonatas, sulfatas,  boras ir litis. 
Kalcis* yra mineralas, kurio organizme yra daugiausia ir nuo kurio priklauso kaulų ir dantų  stiprumas, svoris ir kietumas. Jis sudaro daugiau kaip 90 procentų kaulinio audinio.  Rekomenduojama paros norma suaugusiesiems yra 1000 mg. 1 litras TICHĖS sudaro 20 proc. rekomenduojamos paros normos. 
Magnis* dalyvauja beveik 300 fermentų, kurie yra svarbūs energijai gaminti ir palaikyti,  angliavandenių apykaitai, širdžiai, raumenims, kojoms, nervų impulsams ir normaliai širdies  funkcijai, sąveikoje. Beveik kiekvienam vakariečiui trūksta magnio, ir tai yra viena iš  priežasčių, dėl kurių buvo atkreiptas dėmesys į magnio kiekį geriamajame vandenyje. 
Rekomenduojama paros norma yra 300 mg, tačiau buvo diskutuojama ir dėl didesnės normos,  siekiant sumažinti širdies ir kraujagyslių ligas. Cukriniu diabetu sergantys ir nutukę žmonės  turėtų vartoti didesnius magnio kiekius. Didelis alkoholio vartojimas padidina magnio trūkumo  riziką. 1 litre TICHĖS yra 26 proc. magnio rekomenduojamos 300 mg paros normos. 
Sulfato* reikia kremzlėms, kaulams, sausgyslėms, kraujagyslėms, baltymams ir kraujui krešėti.  Paros norma yra apie nuo 500 iki 1000 mg. 1 litre TICHĖS yra 80 proc. įprastos paros normos.  Svarbiausių mineralų, kalcio ir magnio, santykis yra puikus, nes Ca/Mg santykis yra 200/78 = 3, o padalijus šių dviejų medžiagų rekomenduojamas paros normas, santykis būtų 1000/300 = 3,33.  Švedijoje iš pamatinės uolienos išgaunamame vandenyje toks santykis paprastai yra 7-10, o tai rodo per didelį Ca ir Mg kiekį. 
Natūralus mineralinis vanduo TICHĖ yra puikus kasdien vartojamo stalo vandens pasirinkimas, nes  šis vanduo aprūpina Jūsų organizmą gyvybiškai svarbiausiomis mineralinėmis medžiagomis. 
* Pateikta bendra informacija. Jeigu abejojate maiste ir vandenyje esančių mineralų nauda,  kreipkitės į gydytoją ar vaistininką, arba ieškokite informacijos internete.

 

bottom of page