top of page

 

Pieno gamintojai,
nesileiskite apgaudinėjami!

www.lpua.lt > Straipsniai >Pašalinio vandens atsiradimo piene priežastys ir prevencija


„Žemaitijos pieno“ bendrovė daugelį metų savo veiklą su pieno gamintojais grindžia sąžininga partneryste ir skatina geriausių pieno kokybinių rodiklių pasiekiančius pieno ūkių šeimininkus.
Apgailėtina, tačiau pasitaiko tokių pieno supirkėjų, kurie falsifikuoja superkamo pieno rodiklius.


Siekiant, kad nebūtų apgaudinėjami žmonės, „Žemaitijos pienas“, būdama socialiai ir moraliai atsakinga verslo įmonė, paskelbė akciją „Nemokamai pasitikrinkite savo ūkio parduodamo pieno rodiklius, kad būtumėte tikri, jog supirkėjai Jūsų neapgauna“.
Akstiną tokiai akcijai suorganizuoti davė patys pieno supirkimo kokybinių rodiklių falsifikatoriai. Buvo paimtas pieno mėginys iš vieno pieno gamintojo ūkio, tiekiančio pieną kooperatyvui, ir nustatyti rodikliai (riebalai ir baltymai), pagal kuriuos mokama už supirktą pieną. Sulyginus tuos rodiklius, pagal kuriuos mokama gamintojui, paaiškėjo, kad kooperatyvas mokėjo už 3,5 proc. riebumo ir 3,0 proc. baltymingumo pieną, kai iš tikrųjų, paėmus mėginį tiesiai iš ūkio, pieno rodikliai buvo aukštesni: riebalai —3,8 proc., baltymai — 3,2 proc.
Paskaičiavus prie esamų supirkimo kainų, kai parduodamo pieno kiekis per mėnesį yra 1000 kg — gamintojui nesumokama mažiausiai 100 Eur, o per metus nuostolis susidaro apie 1200 Eur.
Surengtoje akcijoje visi pieno gamintojai galėjo nemokamai pristatyti savo pieno mėginius į UAB „Nepriklausoma tyrimų laboratorija“ ir sužinoti, ar pieno supirkėjai jiems atlygina pagal tikrus, o ne falsifikuotus pieno rodiklius. Akcija patvirtino, kad keletui pieno pardavėjų ypač buvo klastojami pieno riebumo kokybiniai rodikliai.
Tai liudija, jog pieno ūkių šeimininkams reikia ypatingai sekti savo parduodamo pieno kokybinius rodiklius, kad iš jų nelengvo darbo nesipelnytų sukčiai. Neretai nesąžiningi supirkėjai apsimeta tariamai gerais, pasiūlydami šiek tiek didesnę pieno supirkimo kainą, tačiau niekas nesusimąsto, jog už tai su kaupu atsigriebia falsifikuodami pieno riebalų ir baltymų kokybinius rodiklius. Galutinis rezultatas — apgautas pieno pardavėjas.
Prieštaringų minčių dėl kai kurių pieno kooperatyvų sąžiningumo sukelia tokie faktai, kai, žvelgiant į Žemės ūkio ministerijos žemės ūkio gamybos ir maisto pramonės departamento Maisto pramonės skyriaus suvestinę matoma, jog kai kurie kooperatyvai savo klientams atskirais mėnesiais moka už mažesnį pieno riebumą ir baltymingumą negu „Žemaitijos pienas“. Ir tokia tendencija Lietuvoje kartojasi.
Priminsime, kad dar 2015 metais parengtas Žemės ūkio ministerijos Ūkio subjektų, perkančių-parduodančių žalią pieną ir prekiaujančių pieno gaminiais, nesąžiningų veiksmų draudimo įstatymas pirmiausia baudomis kirto ne bet kam, o didelei grupei pieno kooperatyvų.
Išvada viena — jeigu norite naudotis savo darbo vaisiais, o ne jais maitinti nesąžininguosius, bendraukite tik su patikimais ir žinomais pieno supirkėjais, kurie savo veiklą grindžia sąžininga partneryste!


 

bottom of page