top of page

www.lpua.lt > Straipsniai >Vien dar­bu gy­ve­ni­mas neuž­go­žia­mas

Pieno ūkio plėtros perspektyvoje — melžimo robotai

seputis1-compressed-1.jpg

Tikriausiai ne visi žino, kad Lietuvoje oficialiai užregistruoti 103 miestai, o mažiausias iš jų, pagal  šiųmetę statistiką, su 210 gyventojų — Panemunė. Šiame mieste, o tiksliau — šalia jo ūkininkauja darbšti  Redos ir Gintauto Šepučių šeima.Pernai pavasarį atšventęs 40-ąjį gimtadienį Gintautas nuo jaunumės į gyvenimą žvelgia pragmatiškai. To jį mokė tėvas. Ūkininkaudama šeima stengiasi pienininkystę vertinti kaip verslą ir kuo labiau puoselėti pienininkystės  ūkį. Įgyvendinant tokius tikslus, be plėtros ir naujovių taikymo neįmanoma išsiversti.
Pernai Šepučių karvių bandoje buvo 52 piendavės, o šiemet — jau 62. „Kai apsiveršiuos telyčios, melžiamų  karvių banda rudenį pagausės iki 75“,— šypsodamasi sakė Reda. Šeimininkų planuose — turėti apie 90 piendavių.
Fermoje įrengta 12 vietų karvių melžimo aikštelė, o šiuo metu, rūpinantis gyvulių gerove, montuojamos  guoliavietės. Kad būtų karvutėms minksčiau gulėti, ant jų bus pakreikiama susmulkintų šiaudų. „Žinoma, ne  iškart prie tokių patogumų pripranta juodmargės, bet paskui džiaugsis. Taip buvo ir su elektriniu šepečiu  gyvuliams pasikasyti. Dabar mielai karvutės naudojasi jo paslaugomis“,— sakė Gintautas.
Pavasarį Gintautas buvo išvykęs į Švediją. Tikslas — pasižvalgyti į melžimo robotus ir susipažinti su jų darbo  efektyvumu. Mat jau šį rudenį ūkininkas ruošiasi rašyti projektą šiems išmaniesiems pagalbininkams įsigyti. Švedijoje Gintautas domėjosi ir karvių šėrimo racionu. „Šioje šalyje ūkininkai ypač vertina mišinius. Jų  ūkiuose mišiniai sudaro nuo 30 iki 70 proc. visų pašarų raciono. Taip pasiekiami puikūs pieno baltymingumo  rodikliai. Ir savo ūkyje sieksiu, kad mišiniai sudarytų mažiausiai 30 proc. viso pašarų raciono“,— sakė  ūkininkas.
Šiemet šienainį Gintautas sudėjo į kaupą, o mišinius rulonavo, taip pat turės daugiau negu kitais metais šieno. Jį susmulkinus ir sumaišius su kukurūzų silosu — geriausias pašaras piendavėms ir prieaugliui. Sumaniai rūpinantis pašarų racionu, pasiekiami geri pieno kokybiniai rodikliai. Dar reiktų pridurti, kad ūkis  ekologinis, todėl jam ir didesni reikalavimai keliami. Šeimininkė pastebėjo, kad iš karvučių per parą  vidutiniškai primelžiama po 18-20 litrų pieno, o per praėjusius metus — vidutiniškai po 6,2 tonos. Produkto vidutinis riebumas — 4,2 proc., baltymingumas — 3,2 proc.
Ūkis dalyvauja kasdienėje pieno mėginių paėmimo tvarkoje, o su „Žemaitijos pieno“ bendrove bendradarbiaujama  nuo pat ūkininkavimo pradžios. Įmonė stengiasi įvertinti jai lojalius ūkininkus. 2013 metais geriausių  ūkininkų, bendradarbiaujančių su „Žemaitijos pienu“ šventėje, ūkininkams buvo įteiktas prizas už  pasiektą didžiausią pažangą pagal visus vertinimo kriterijus. Dalyvauta ir konkurse „Metų ūkis“, kur laimėta  prizinių vietų už 2010 ir 2018 metus.
Karvutes melžia pati šeimininkė ir dar dvi samdomos melžėjos. Kadangi Šepučiai vertina naujoves, jų ūkyje buvo  organizuotas respublikinis renginys „Geriausi melžėjai“. Jame dalyvavo ir šeimininkų ūkio melžėja, kuri yra  savo profesionalumą išbandžiusi ir kitur organizuotose panašiose varžytuvėse.
„Reikia nuolatos judėti į priekį. Šiemet įsigijome pašarų dalytuvą, gana brangiai kainavusią šienapjovę  „Drugelis“, modernią rinktuvinę priekabą. Dabar ji pasitarnauja vežant žolę gyvuliams šerti. Ši technikos  naujovė labai pravers ir ruošiant kukurūzų silosą“,— samprotavo Gintautas. Jam prie sunkiausių žemės ūkio  darbų į pagalbą ateina du samdomi mechanizatoriai.
O kaip su gyvulių sveikatingumu? Šeimininkai pastebėjo, kad su elementariausiais piendavių negalavimais patys susitvarko, o dėl rimtesnių reikalų kviečiasi veterinarijos gydytoją.
Karvių ferma nuo Panemunės tolokai — panašiai už 5 kilometrų Mikytuose, tad susidaro nemažų keblumų ūkininkaujant. „Ateityje ruošiamės arčiau ūkinių pastatų statytis gyvenamąjį namą“,— mostelėjo ranka į netoliese siūruojantį  beržą Gintautas. Tačiau, pasak šeimininko, ne taip viskas greitai įvyks kaip norėtųsi, nes ir pamatų klojimas nebus  lengvas — prakasus žemę, pasirodė dribsmėlis, todėl reikės polius kalti.
Šepučiai — visuomeniški žmonės, todėl mielai dalyvauja Panemunės bendruomenės renginiuose, juos remia. O visur  suspėjanti Reda sugeba ne tik bet kokią žemės ūkio techniką vairuoti, bet per šiųmečius gausius rinkimus į  Savivaldybės, Prezidento ir Europarlamento institucijas  vadovavo apylinkės rinkimų komisijai ir buvo patenkinta miesto žmonių aktyvumu.

 

bottom of page