top of page

www.lpua.lt > Straipsniai >Ekologinio ūkininkavimo pradininkai

Ekologinio ūkininkavimo pradininkai — tarp geriausiųjų

 

 

domarkas.tif
Якорь 1
Jau apie du dešimtmečius ekologiškai ūkininkauja Andrius Domarkas iš Telšių rajono Degaičių seniūnijos Pasvaigės kaimo. Jį drąsiai galima pavadinti ekologinio ūkininkavimo pradininku rajone.

 

Sodyba Pasvaigės kaime — Andriaus mamos Elvyros Domarkienės tėviškė. „Čia jau gyvenu 58-erius metus ir man gera“,— sakė vienturte šeimoje augusi Elvyra. Nuo vaikystės ji kibo prie darbų, nes buvo pagrindinė tėvų pagalbininkė. Vėliau įgijo buhalterės profesiją, darbavosi Telšiuose, kol vėl pakvietė gimtasis kaimas. Žinoma, gimtinė pasiūlė ne atokvėpio valandas, o nelengvą savarankiško ūkininkavimo pradžią. Ir karvučių tebuvo ketvertas, ir ūkinius pastatus reikėjo pirmiausia statyti, o ne sodybą renovuoti.
Augo sūnūs Andrius su Algirdu ir skubėjo tėvams į pagalbą. Prie jų prisijungė puikus ir darbštus Elvyros krikštasūnis Paulius. Ir šiuo metu jis pagrindinis Andriaus pagalbininkas. „Jau nuo septynerių metų mokėjau arklius vadelioti, vėliau rankomis padėjau mamai karvutes melžti“,— sakė anksti kaimo darbus išbandęs Andrius.
„Andrius mokėsi tuomečiame Rietavo žemės ūkio technikume, paskui neakivaizdžiai baigė Gedimino technikos universitete transporto inžineriją, todėl neatsitiktinai jam labiausiai prie širdies tiko technika, tačiau teko ir visas pienininkystės subtilybes perprasti“,— sakė mama.
Ji pati nuo ūkininkavimo pradžios sąžiningai rūpinosi pieno kokybės reikalais, todėl ir sūnui buvo nesunku iš mamos perimti gerą pavyzdį. Netruko Andriaus pavardė skambėti tarp geriausiųjų ūkininkų, pieną tiekiančių „Žemaitijos pieno“ bendrovei. Šiandien būtų nelengva suskaičiuoti, kiek padėkos raštų ir prizų už puikų ekologinį ūkininkavimą, tiekiant aukštos kokybės pieną „Žemaitijos pieno“ bendrovei, pelnyta įvairiose šventėse, konkursuose „Metų ūkis“.
„Esame „Žemaitijos pieno“ patriotai, nes pienelį šiai bendrovei parduodavo mano tėvai, vėliau — aš, o dabar — sūnus“,— atskleidė bendradarbiavimo pastovumą Elvyra.
Šiuo metu melžiama 41 karvutė. Vidutiniškai per 2021 metus iš karvės primelžta apie 7500 kg natūralaus pieno. Tai, kaip ekologiniam ūkiui, geras rodiklis. Pieno kokybė irgi gera: sausio 31-osios duomenimis, riebumas — 4,97 proc., baltymingumas — 3,67 proc., SLS piene — 169 tūkst./ml. Kasdien „Žemaitijos pieno“ bendrovei parduodama apie 650 kg natūralaus pieno.
Bet svarbiausia, kad ekologiškas pienas parduodamas „Žemaitijos pieno“ ekologiškiems „Dobilo“ produktams gaminti. Jau seniai prie įvažiavimo į Domarkų ūkį pasitinka stendas, informuojantis, jog čia gaminamas pienas būtent „Dobilui“.
Karvutės ganomos ekologiškose ganyklose, kurios atnaujinamos kas 2-3 metai. O pašarų racioną subalansuoja pats Andrius. „Gyvenimas — geriausias mokytojas“,— apie įgytą patirtį šypsodamasis kalbėjo ekologinio ūkio šeimininkas.
Andriui rūpi pienininkystės ūkio plėtra, kuri yra jo planuose. Jis — Lietuvos pieno ūkių asociacijos valdybos narys. Laisvalaikiu ūkininkas mėgsta pamedžioti.
 

bottom of page