www.lpua.lt > Straipsniai >Vien darbu gyvenimas neužgožiamas
Kai įmonė tampa dosniais namais
Visi sutiks, kad Telšius labiausiai Lietuvoje ir pasaulyje garsina didžiausia Žemaitijos sostinės įmonė „Žemaitijos pienas“. Daugelio lūpose jos vardas pirmiausia siejamas su sukurtų darbo vietų gausa, gaminama konkurencinga produkcija, taip pat įvairiomis socialinėmis akcijomis bei puoselėjamais tradiciniais renginiais, kurie tik stiprina kolektyvą. Žinoma, ne vienam knieti sužinoti, o kaip vertina šią įmonę joje dirbantys žmonės, kaip jie čia jaučiasi ir kokią grąžą už savo darbinį indėlį gauna.
Už nuoširdų darbą
atlyginama su kaupu
Įmonės Šviežių pieno produktų gamybinio padalinio gamybos darbininkė Alma Vaitkuvienė kitais metais švęs savo darbinį 35-metį. „Galiu nuoširdžiai pasakyti, kad čia užaugau, čia subrendau ir čia prabėgo geriausias mano laikas. Tiesiog sunku būtų šį laiką padalinti į dvi dalis — darbo ir namų“,— šypsodamasi kalbėjo pašnekovė. Pasirodo, įmonės valgykloje ir savo išrinktąjį sutiko, su kuriuo išaugino vaikus ir kitąmet švęs savo jungtuvių 30-metį.
Alma tuomet pradėjo dirbti eiline darbininke, kuriai šiuo metu būtų prilyginta C kategorija. Darbšti ir mielai kolektyve bendraujanti moteris greitai užsitarnavo bendradarbių autoritetą ir pakilo profesiniais laiptais iki aukščiausios A kategorijos darbininkės. „Žinoma, labai motyvavo ir šiuo metu motyvuoja aiški įmonės motyvacinė sistema. Atlyginimas visuomet mokamas laiku, be to, kiekvienam geriausias kasdienis variklis — „Puikios dienos piniginis priedas“,— džiaugėsi motyvuojančiu atlygiu A.Vaitkuvienė. Ji pasiūlė surasti Telšiuose įmonę, kur šv. Kalėdų ir šv. Velykų progomis būtų mokamos premijos. Negirdėti tokių, o „Žemaitijos pieno“ žmonės tokiu paskatinimu džiaugiasi šventinėmis dienomis. Negana to, kiekvieniems metams baigiantis, tradiciškai pagerbiami visų įmonės padalinių geriausieji, kuriems teikiamos ne tik padėkos, prizai, bet ir piniginės premijos.
Pasak personalo ugdymo vadybininkės Kristinos Sutkienės, motyvuojantis atlyginimas, galimybė jį gauti didesnį keliant kvalifikaciją, taip pat užsidirbti prie jo priedą ir socialinės garantijos tampa vienu iš svarbiausių darbuotojus skatinančių veiksnių geriau dirbti ir saugiau jaustis kolektyve bei stengtis siekti kuo geresnių bendrų rezultatų. Svarbiausia, kad ir džiaugsme, ir nelaimėje darbuotojus lydi nuolatinis dėmesys. Jiems skiriamos išmokos pirmų vestuvių proga, prieš mokslo metų pradžią tėvai, leidžiantys savo vaikus į pirmą klasę, irgi paskatinami piniginėmis išmokomis. Materialiai paremiama mirus šeimos nariams, nukentėjus nuo gaisro ar vagysčių, be to, visi darbuotojai apdraudžiami nuo nelaimingų atsitikimų ne tik darbe, bet ir buityje.
Alma Vaitkuvienė pastebėjo, kad kiekvieną žmogų labai veikia gera darbinė aplinka ir susiklosčiusios tradicijos. Svarbu dėmesiu apgobti jauną žmogų, tik peržengusį įmonės slenkstį. Pasirodo, Alma buvo pirmoji nuoširdi dabartinės Šviežių pieno produktų gamybinio padalinio vadovės Jurgitos Čeplauskienės globotoja, kai ši, kaip „Žemaitijos pieno“ darbuotojo dukra, prieš 17 metų darbavosi įmonėje vasarą. „Vėliau čia ir praktiką atlikau, ir aukštąjį mokslą baigusi su vyru iš Kauno pargrįžau“,— šypsodamasi kalbėjo vadovė. Pasak jos, Alma yra tapusi tarsi viso padalinio mama. Ji profesiškai globojo bendradarbes Editą Knietienę, Iloną Kniežauskienę, Vitalijų Dambrauską ir kitus.
Pokalbį papildžiusi K.Sutkienė, pastebėjo, kad darbuotojui labai svarbu jo vertinimas, todėl gimtadienio ar darbines sukaktis lydintys pagerbimo raštai, premijos sušildo kiekvieną ir skatina stengtis vardan bendro tikslo. Pasididžiavimo jausmą savo įmone skatina ir simbolinių ambasadorių vardų, pavyzdžiui, Sūrio DŽIUGAS, suteikimas.
A.Vaitkuvienė labai patenkinta, kad įmonėje propaguojamas sveiko gyvenimo būdas. Žmonės turi galimybę plaukioti baseine, įsimintinos nuotaikingos — su įvairiomis atrakcijomis — simbolinės atsisveikinimo su baseinu šventės, noriai kolektyvo nariai dalyvauja sveikatingumo šventėse, praturtintose įvairiomis žygių programomis. Gražia ir įspūdinga tradicija tapo „Pienininkų šventės“, rengiamos kas dvejus ar trejus metus, kur žmonės parodo savo išmonę, taip pat sustiprina tarpusavio bičiulystę.
Neveltui sakoma, kad vaikai — mūsų ateitis. Vaikų ir tėvų ryšys labai jaučiamas „Žemaitijos piene“. Nuo kalėdinių dovanėlių mažiesiems iki atžalų įdarbinimo įmonėje, jiems tapus moksleiviais, vėliau — čia atliekant praktiką, o galiausiai — žiūrėk, ir grįžtant darbuotis kvalifikuotu specialistu. Reikėtų priminti, kad ir mokslo galima siekti su įmonės stipendija. Gabiems ir savo tikslo siekiantiems žmonėms — visuomet atviros įmonės durys.
„Į užsienį negrįšiu“
Taip šiuo metu mano telšiškis Giedrius Kumža, laimės ieškojęs užsienyje. Grįžęs iš ten, sužinojo iš savo artimųjų, kad „Žemaitijos pienas“ yra ta įmonė, kuri geriausiai atitinka jo lūkesčius. Iš pradžių Sūrių-sviesto gamybos padalinyje buvo įdarbintas darbininku. Jauno žmogaus darbštumą ir jo pastangas greitai pastebėjo ir įvertino šio padalinio vadovė Renata Bučiuvienė. Nereikėjo nė pusmečio, kai vadovė pasiūlė Giedriui aukštesnes pareigas — dirbti aparatininku. Giedrius — iš tų žmonių, kurie į gyvenimą žvelgia platesniu žvilgsniu. Jis studijuoja Klaipėdos kolegijoje, taip pat kuria planus ateičiai, kaip nesustoti vietoje ir siekti naujų darbinių tikslų, nes jiems realizuoti įmonėje sudarytos visos galimybės. Tai ko jaunam žmogui nepasinaudojus, o vėliau nedavus grąžos įmonei.
Geriausias pavyzdys jam galėtų būti vadovė Renata Bučiuvienė. Ji dar 1998 metais atliko praktiką „Žemaitijos piene“. Vėliau telšiškė jau su diplomu pargrįžo į įmonę, kur pirmiausia dirbo Nenugriebto pieno produktų ceche meistre, vėliau atsidūrė kitame padalinyje, po to aštuonerius metus išdirbo technologe, o nuo 2011-ųjų vadovauja Sūrių-sviesto gamybos padaliniui. „Darbas įvairiuose baruose išėjo tik į naudą, nes plėtėsi profesinis požiūris, buvo įgyta įvairesnės patirties“,— sakė R.Bučiuvienė.
Giedrius tvirtai įsitikinęs, jog jo kelias įmonėje taip pat nebus nubrėžtas tik viena linija. Jam čia patinka darbuotis, geras kolektyvo mikroklimatas, motyvuojanti atlyginimo už darbą sistema ir patrauklios socialinės garantijos. Smagu ir namo sugrįžti, kai išgirsti, jog tavo darbo diena įvertinta ne bet kaip, o „Puikiu dienos priedu“.