top of page

www.lpua.lt > Straipsniai >Vien dar­bu gy­ve­ni­mas neuž­go­žia­mas

Išsiaiškinant mastito atsiradimo priežastis ir priimant tolimesnius sprendimus

645781.jpg
Didžiausia pienininkystės ūkių bėda — mastitai. Mastitą sukelia bakterija, kuri karvės tešmenyje išprovokuoja uždegiminę reakciją.
 


Dėl mastito išbrokuojama daugiausiai melžiamų karvių, o sergančių šia liga piendavių produktyvumas labai sumažėja. Pasak veterinarijos specialistų, klinikinį mastitą diagnozuoti gana paprasta. Sunkiau atpažįstamas slaptasis mastitas. Jei nepastebėjus į bendrą pieno talpyklą patenka bent 5–10 proc. pieno, primelžto iš slaptuoju mastitu sergančių karvių, jis netinkamas sūriams ir pieno produktams gaminti. Norint įveikti mastitą, reikia imtis kompleksinių veiksmų.
Suvokiant, kad šią opią problemą galima sėkmingiau įveikti tik bendromis pastangomis, „Žemaitijos pienas“ prieš gerą pusmetį ūkininkus paragino dalyvauti veterinarijos integravimo sklaidoje. Pirmiausia rekomenduojama pradėti nuo pieno mėginio ištyrimo bendroje talpykloje. Jeigu joje nustatomas somatinių ląstelių skaičius (SLS) daugiau kaip 400 tūkst./ml, siūloma ištirti kiekvienos karvės pieną dėl SLS. Po to, pasitarus su specialistais, veterinarijos gydytojais (kiek kartų gydyta, koks karvės amžius), priimamas sprendimas — gydyti ar brokuoti karvę. Priėmus sprendimą gydyti, atliekami bakteriologiniai tyrimai.
„Žemaitijos pieno“ vadybininkai atlieka paslaugą — paima iš ūkių ir pristato mėginius į Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto Telšių, Klaipėdos, Šiaulių teritorinius skyrius. Bakteriologinis pieno mėginių tyrimas suteikia žinių apie atsparumą antibiotikams. Tyrimų rezultatai — mastito sukėlėjai ir įvertintas sukėlėjų jautrumas antibiotikams pateikiamas tyrimų protokole, kuris perduodamas ūkio savininkui. SLS tyrimo, taip pat mastito sukėlėjų ir jų jautrumo antibiotikams nustatymo kainą kompensuoja „Žemaitijos pienas“.
Ūkininkai aktyviai veterinarijos integravimo sklaidoje dalyvavo gruodžio-sausio mėnesiais, o ir dabartiniu metu tokia tendencija didėja. Todėl per pusmetį ir dėl mastito sukėlėjų jau buvo ištirtos 103 karvės. Tai padėjo ūkininkams išsiaiškinti mastito atsiradimo priežastis ir priimti sprendimus dėl karvių tikslingo tolimesnio gydymo ar brokavimo.
Todėl, mieli ūkininkai, nebijokite, jei kiltų kokių abejonių ar problemų, kreiptis patarimo į specialistus, konsultantus, veterinarijos gydytojus ar žaliavos pirkimo vadybininkus.

 

bottom of page