top of page

LIETUVOS PIENO ŪKIŲ ASOCIACIJA

 

 

Trečiąkart melžėjų varžytuvės — pas geriausią ūkininką

 

www.lpua.lt > Straipsniai >Trečiąkart melžėjų varžytuvės — pas geriausią ūkininką

2015-10-09

 

Rima ir Vygantas Baršauskai Jurbarko rajone garsėja kaip vieni geriausių ūkininkų. Vygantas visuomet kupinas gerų sumanymų. Neatsitiktinai Baršauskų ūkyje trečiąkart organizuojamos melžėjų varžytuvės. 

 

„Kasmet į Briuselį su kitais žemdirbiais nenulėksi, tai varžytuves organizuojame trečiąkart ir vis kitoje vietoje: fermoje, netoliese savo sodybos, o šiemet — ganykloje“,— šypsodamasis pasakojo Vygantas.
Briuselį ūkininkas prisiminė neatsitiktinai, nes savo laiku su kitais mūsų šalies žemdirbiais vyko protestuoti, kad lietuviams būtų mokamos tokios pat europinės išmokos, kaip ir senbuvių šalių žemdirbiams. Tuomet Vygantas respublikinėje spaudoje buvo pramintas Šumano aikštės vėlevnešiu, nes visąlaik rankose spaudė trispalvę.
Sumanus, sąžiningas ir jautrus bet kokiai neteisybei ūkininkas ir šiandien tiki ateitimi. Jeigu netikėtų, nesiimtų nelengvos rajono žemdirbių organizatoriaus ir telkėjo vaidmens.
„Šiemet galiu lengviau atsipūsti, niekas per daug nieko neklausinėja, viskas sukasi kaip sviestu patepta“,— juokavo melžėjų varžytuvių  organizavimo patirtį turintis Vygantas.

Tryškių ceche (iš dešinės) Mečislovas Daržinskas, pieno priėmėja Stefanija Mažeikienė ir kabineto gilumoje - tuomet jaunoji specialistė Vanda Mikalauskienė

Jo pagalbininkės šeimos moterys rūpesčio veide negalėjo paslėpti. Mama Rima su dukromis Ieva ir Monika stengėsi, kad ir varžybų dalyviams, ir svečiams nieko netrūktų.
Šiaip per darbymečius talkon tėvams prikimba ir du Baršauskų sūnūs: Dovydas, studijuojantis Aleksandro Stulginskio universitete magistrantūroje ir Antanas — VDU pirmo kurso politologijos mokslų studentas.Melžėjų varžytuvės Paulių kaime vyko sklandžiai. O šiemet jos — ir kitoniškesnės negu įprastai. Mat tarp 5 dalyvių varžėsi net trys vyrai. Čia sutikome praėjusių metų melžėjų varžytuvių trečiosios vietos laimėtoją Žilviną Oberauską. Jaunas ūkininkas iš Eržvilko seniūnijos pieną tiekia „Žemaitijos pieno“ bendrovei. Šįkart jis atvyko be šeimos.

Jis užsiminė, jog savame ūkyje su žmona Jolita drauge melžia karves. Šeimoje — trys vaikai. Didžiausias pagalbininkas — 16-ametis sūnus. Dukra Karolina — jau Socialinių mokslų kolegijos antrakursė. Pats mažiausias šeimoje — Matas. Savuosius ūkininkus atlydėjo pats Eržvilko seniūnas Gintaras Kasputis su gausia palaikymo komanda.Prasidedant varžyboms, sėkmės jose linkėjo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Veterinarijos akademijos Josifo Taco melžimo technologijų centro vadovas docentas dr. Saulius Tušas. Jis sakė, kad tokiame ūkyje, kur piendavės akivaizdžiai mylimos, rengti konkursą yra vienas malonumas.

„Svarbiausia nugalėti jaudulį ir parodyti meistriškumą. Nuo to, kaip piendavė paruošiama melžti ir kaip ją melžiant elgiasi melžėjas, labai priklauso ir pieno kiekis, ir jo kokybė. O prasti melžėjai ūkiui neša didžiulį nuostolį“,— sakė S.Tušas.
Varžytuvės prasidėjo nuo teorinės dalies. S.Tušas yra ne kartą pastebėjęs, jog tas, kas lyderiauja, atsakydamas į teorinį testą, paprastai ir laimi varžytuves. Sėkminga pradžia buvo Ž.Oberauskui. Jo teorinės žinios įvertintos 16 balų iš 20. Tai ūkininkui garantavo pirmąją vietą. Prisiminus S.Tušo samprotavimą, nušvito viltis, kad Žilvinas gali tapti varžytuvių nugalėtoju. Bet jis pats jautėsi labai santūriai, mat dar laukė 5 svarbios rungtys. Jose iš tikrųjų ūkininkas pirmųjų vietų nelaimėjo, bet tvirtai laikėsi tarp trejeto stipriausiųjų: melžtuvo sanitarinis apdorojimas įvertintas trečiąja, sanitarinis pasiruošimas — antrąja, melžimas karvių stovėjimo vietoje — trečiąja, somatinių ląstelių  nustatymas — antrąja, pieno kiekio ir švarumo, melžiant stovėjimo vietoje,  įvertinimas — taip pat antrąja vietomis. To užteko, kad Žilvinas taptų varžytuvių nugalėtoju. Jo bičiulis iš tos pačios Eržvilko seniūnijos Artūras Timofejevas užėmė trečiąją vietą.

Varžybų metu, kaip ir pernai, netrūko siurprizų. Kol melžėjai varžėsi, karvė, pavadinta Vienuolės vardu, atsivedė telyčaitę. Praėjusiais metais per varžybas buvo atvestas buliukas.
Nugalėtoją Ž.Oberauską pasveikino Lietuvos pieno ūkių asociacijos administracijos direktorė Rigilda Banienė. Jam taip pat ranką spaudė šventėje dalyvavę „Žemaitijos pieno“ Žaliavos pirkimo vadybininkai Vidmantas  Bajarūnas ir Valdas Adomauskas.
S.Tušas apibendrino varžytuvių rezultatus, nuoširdžiai padėkojo ūkio šeimininkams Baršauskams, nepamiršo ir rėmėjų, tarp kurių — „Žemaitijos pienas“ ir Lietuvos pieno ūkių asociacija.

aut. A.Dačkevičius

bottom of page